Żużel-Milenium-Żużel kursy-Vademecum kibica

Żużel – jak to wszystko się zaczęło

Oceń ten post

Żużel to jeden z młodszych sportów, które pojawiają się w zakładach bukmacherskich. Aby jako dyscyplina mógł się rozwinąć, niezbędny był rozwój technologii na dość zaawansowanym poziomie. Dlatego też początki sportów żużlowych (bo trochę ich jest) datujemy na początek ubiegłego wieku. Choć jeszcze w tamtym czasie żużel był w powijakach, a wyścigi odbywały się zwykle za oceanem.

Ścigano się na motocyklach drogowych bez szczególnej regularności. Nie wykorzystywano specjalnych torów przeznaczonych dla motocyklów, a to, co było dostępne – tory kolarskie lub trawiaste nawierzchnie. Jako początek żużla, który przez lata urastał do rangi sportu, uznaje się wyścig przeprowadzony w Australii w grudniu 1923 roku. Jednak również wtedy nie było jeszcze odpowiedniej infrastruktury – skorzystano z toru przeznaczonego dla wyścigów kłusaków z sulkami. Kłusaki to rasa konia, a sulki to niewielkie wózki, które stanowiły zaprzęg. Te zawody były przełomowe ze względu na to, że rozpoczęły serię kolejnych wyścigów organizowanych na różnych nawierzchniach.

Początki sportów żużlowych w Europie

Nie musiało upłynąć wiele czasu odkąd żużel stał się popularny również w Europie. Właściwie pierwsze zawody w australijskim West Maitland przypadły na okres kształtowania się sportów żużlowych na Starym Kontynencie. W ciągu czterech lat od konkursu w Australii zorganizowano turniej w brytyjskim Manchesterze. Było to dokładnie 15 czerwca 1927 roku. Wystarczyło, że upłynęły kolejne 2 lata, żeby żużel zaczął przyciągać wielu fanów.

W roku 1927 w angielskim High Beach zorganizowano zawody w żużlu, które oglądały tysiące kibiców nowo kształtującego się sportu. To dało impuls do powstania pierwszej na świecie ligi sportów żużlowych. Już w 1936 udało się zorganizować pierwsze indywidualne mistrzostwa świata. Z uwagi na dłuższą tradycję żużlu poza Europą, nie zaskakuje fakt, że wygranym okazał się wówczas Lionel van Praag – australijski żużlowiec. Van Praag został później jeszcze czterokrotnym finalistą indywidualnych mistrzostw rozgrywanych w Wembley.

Żużel w Polsce – pierwsze zawody w Mysłowicach

W Polsce żużel przyjął się bardzo szybko. Już po pierwszych zawodach w hrabstwie Essex, w Polsce zorganizowano analogiczną imprezę. Odbyła się ona w Mysłowicach 7 sierpnia 1932 roku. Do dziś to wydarzenie uznaje się za pierwsze indywidualne mistrzostwa Polski w żużlu. Wówczas wszystkie maszyny podzielono na 3 klasy, zgodnie z pojemnością ich silników. Pierwsza klasa obejmowała pojazdy z silnikami o pojemności do 250 cm³, druga do 350 cm³, a trzecia do 500 cm³. Jednak tak naprawdę przełomowy dla historii żużla w Polsce, był rok 1930, bo już wtedy powstawały pierwsze towarzystwa żużlowe.

W stolicy ścigano się na torze Dynasy, a także na stadionie Legii, na którym znajdował się tor o długości 500 metrów. Równolegle żużel miał się coraz lepiej w Łodzi, w której po 1930 roku przygotowano tor w Hellenowie do jazdy motocyklami. Jednak na polską ligę żużlową musieliśmy jeszcze trochę poczekać. Wykształciła się ona dopiero w 1948 roku, w powojennej Polsce. Zrezygnowano wówczas z podziału na klasy silników. Był to dobry ruch, bo pośrednio przyczynił się on do tego, że w naszym kraju zaczęły się pojawiać motocykle, które były dostosowane do jazdy po żużlowej nawierzchni.

Sporty żużlowe cieszą się ogromną popularnością w Polsce, szczególnie że w drużynowych mistrzostwach świata na żużlu polskie drużyny radzą sobie znakomicie. Dotąd zdobyły 32 medale – to jeden z najlepszych wyników na świecie. W tym znalazło się aż 13 złotych krążków. Stąd też żużel ma bardzo ważne miejsce w zakładach bukmacherskich. W Milenium możesz obstawiać żużlowe wydarzenia w zwykłych zakładach, a także w zakładach bukmacherskich na żywo. Zachęcamy przy tym do korzystania z bonusów i promocji bukmacherskich, dzięki nim emocje – tak, jak wygrane – są jeszcze większe. Żeby skutecznie typować, sprawdź nasze analizy żużlowe.

Autor - p.kucharski

Ostatnie posty