Grand Prix Vojens-Grand Priź żużel-kursy-Milenium

Żużel: Grand Prix wraca do Vojens

Oceń ten post

Po pięciu latach przerwy Grand Prix wraca do Vojens. To oddane dla żużla duńskie miasteczko organizowało w przeszłości największe imprezy, nie wyłączając jednodniowych finałów o tytuł indywidualnego mistrza świata. Tam spełniały się marzenia wielu zawodników, tam niektórzy grzebali swoje szanse na sukces. Jaka będzie najnowsza historia Vojens?

Trudno nazwać Vojens szczęśliwe dla Polaków. Na 13 dotychczasowych zawodów cyklu Grand Prix w tym mieście nasz reprezentant triumfował tylko raz. Dokonał tego Tomasz Gollob, a działo się to w 2010 roku, czyli w mistrzowskim sezonie Pana G. Skromna jest też liczba miejsc na podium biało-czerwonych. Po jednym razie drudzy Vojens byli Gollob (2002) i Rune Holta (2009). Na trzecim stopniu w 2014 roku stanął Krzysztof Kasprzak. I to by było na tyle.

Z obecnych uczestników Grand Prix tylko ośmiu startowało na tym torze podczas zawodów o mistrzostwo świata. Wśród nich jest jeden Polak – Janusz Kołodziej, który był stałym uczestnikiem cyklu w 2011 roku. W pięciu startach uzbierał tylko dwa punkty. Inni żużlowcy brali udział w Grand Prix na torze w Vojens to: Emil Sajfutdinow (śr. biegowa 1,850), Fredrik Lindgren (1,633), Antonio Lindbaeck (1,545), Artiom Łaguta (1,500), Matej Zagar (1,200), Tai Woffinden (0,900) i Niels Kristian Iversen (0,700). Sajfutdinow i Lindgren stali nawet na podium w Vojens – w obu przypadkach było to trzecie miejsce.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia na torze w Vojens, wydaje się, że większe niż zwykle znaczenie będą miały piątkowe kwalifikacje. Historia pokazuje zdecydowaną wyższość wewnętrznych pól startowych nad zewnętrznymi. Zawodnicy w pierwszej kolejności powinni wybierać numery dające więcej możliwości startu z pól przy krawężniku. Podczas ostatniej Grand Prix w Vojens (2014 rok) aż 16 biegów wygrali żużlowcy ustawieni na torach A i B. Fatalne było pole D – tylko dwa wygrane wyścigi. Statystycy wyliczyli, że najlepsze wyniki w Vojens osiągają zawodnicy startujący z numerem 5. Średnia punktów żużlowców z tym numerem to 10,2.

Sobotnie zawody w Danii to będzie 8. runda tegorocznego cyklu Grand Prix. Po Vojens zostaną tylko dwie. Czy ktoś jeszcze dołączy do Bartosza Zmarzlika i Leona Madsena w walce o złoty medal? Polak i Duńczyk mają siedem punktów przewagi nad trzecim w klasyfikacji generalnej Emilem Sajfutdinowem. Trzynaście oczek do liderów tracą Fredrik Lindgren i Martin Vaculik. Dla Szweda i Słowaka to będzie ostatnia szansa, żeby pozostać w walce o mistrzostwo świata.


Grand Prix Vojens | kwalifikacje

Leon Madsen – Bartosz Zmarzlik
Madsen @1,70 | Zmarzlik @2,00

Emil Sajfutdinow – Tai Woffinden
Sajfutdinow @1,82 | Woffinden @1,82

Patryk Dudek – Janusz Kołodziej
Dudek @1,82 | Kołodziej 1,82

Mikkel Michelsen – Jason Doyle
Michelsen @1,82 | Doyle @1,82

Autor - admin

Tutaj jest biografia użytkownika

Ostatnie posty