wojciech szczęsny

Wojciech Szczęsny

Oceń ten post
Wojciech Szczęsny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych bramkarzy polskiej reprezentacji. Jako piłkarz, zaskarbił sobie dużą sympatię ludzi, którzy od dłuższego już czasu z ogromną chęcią oglądają jego występy.

Wojciech Szczęsny – wzrost, waga, wiek

Bramkarz reprezentacji Polski urodził się 18 kwietnia 1990 roku w Warszawie. W 2019 roku Wojciech skończył 29 lat. Piłkarz jest wysoki, ma 1,96 cm wzrostu, a waży około 90 kg. Takie warunki fizyczne sprawiają, że w połączeniu z ciężką pracą i umiejętnościami Wojtek Szczęsny świetnie sprawdza się na boisku w roli bramkarza.

Życie prywatne Wojtka Szczęsnego

Wojtek od małego był związany z piłką nożną – jego ojciec, Maciej Szczęsny, jest byłym bramkarzem reprezentacji Polski. Ma również starszego brata Jana. Wojtek Szczęsny jest w związku małżeńskim z Mariną Łuczenko, w 2018 roku urodziło się ich pierwsze dziecko – syn Liam.

Początki kariery Szczęsnego

Wojtek jest wychowankiem Agrykoli Warszawa. Z początkiem 2005 roku wyruszył z zespołem Legii Warszawa na obóz przygotowawczy. Został on wypożyczony do swojego pierwszego klubu, jednak bardzo dużo trenował z Legią lub indywidualnie ze szkoleniowcem bramkarzy Legii. Rok później Szczęsny przeszedł do Arsenalu, gdzie występował w drużynach juniorskich. W 2008 podpisał kontrakt i awansował do rezerw. Pod koniec tego roku złamał obie ręce, co wykluczyło go z treningów na prawie pół roku. W kadrze meczowej Arsenalu znalazł się po raz pierwszy w maju 2009 roku, gdzie przesiedział na ławce rezerwowej całe spotkanie. Z początkiem sezonu 2009/2010 został włączony do pierwszego składu i we wrześniu zadebiutował jako wspaniały bramkarz.

Międzynarodowa kariera Wojtka Szczęsnego

Pod koniec roku 2009 Wojtek Szczęsny został wypożyczony do klubu angielskiej trzeciej ligi, Brentford. Po rozegraniu kilku naprawdę świetnych meczów, klub przedłużył okres wypożyczenia do końca sezonu. Kibice Brentford F.C. wybrali Wojtka Szczęsnego najlepszym bramkarzem dekady. Pod koniec 2010 roku po raz kolejny zagrał w pierwszym składzie Arsenalu, wtedy też podpisał nowy długoterminowy kontrakt z klubem. W grudniu tego roku zadebiutował jako najmłodszy bramkarz Premier League. W lutym 2011 zadebiutował w rozgrywkach Ligi Mistrzów, a w sezonie 2011/2012 by pierwszym bramkarzem Arsenalu i zagrał w pełnym wymiarze czasowym we wszystkich meczach. W sierpniu 2012 Szczęsny doznał kontuzji, która wykluczyła go z występu w kilku meczach. Po sezonie 2013/2014 Szczęsny otrzymał Złotą Rękawicę Premier League. Z klubem zdobył dwa razy Puchar Anglii oraz Tarczę Wspólnoty.
W lipcu 2015 roku został wypożyczony do AS Romy, gdzie pokazał się z bardzo dobrej strony. Rok 2016 okazał się najlepszym w jego karierze – z Romą sięgnął po wicemistrzostwo Włoch, a sam zakończył sezon z najlepszym wynikiem spośród bramkarzy Serii A w tamtym sezonie.
W 2017 roku Wojtek Szczęsny podpisał kontrakt z Juventusem, który wciąż trwa. Według planów miał on być zmiennikiem i uczniem Gianluigiego Buffona, aby za rok go zastąpić. Z Juventusem zdobył pierwsze w swojej karierze mistrzostwo oraz Puchar Włoch.

Kariera reprezentacyjna Wojciecha Szczęsnego

Wystąpił w meczu reprezentacji Europy U-18 przeciwko Afryce, był również w kadrze reprezentacji na Mistrzostwach Świata U-20 w 2007 roku. W połowie 2008 roku został awaryjnie powołany do polskiej kadry, ponieważ Artur Boruc i Tomasz Kuszczak nie zakończyli jeszcze sezonów w swoich klubach. Pod koniec następnego roku został powołany przez Franciszka Smudę na mecze towarzyskie. W 2010 roku nie rozegrał ani jednego meczu w reprezentacji, powrócił w roku 2011. Od tego momentu grał w reprezentacji regularnie i stał się podstawowym bramkarzem kadry.

Bez wątpienia Wojciech Szczęsny to wspaniały bramkarz, posiadający wielu zwolenników, którzy również interesują się obstawianiem meczów, w których bierze udział. Jeżeli w kręgu Twoich zainteresowań leżą zakłady bukmacherskie, to prowadzimy również różnego rodzaju analizy sportowe, w których znajdują się między innymi analizy piłkarskie. Milenium to legalny bukmacher, więc wszystkie wygrane są tutaj bezpieczne.

Autor - Joanna Talaśka

Ostatnie posty