Tenis-Wielki Szlem-zakłady-kursy-oferta

Wielki Szlem – najbardziej prestiżowe zwycięstwo

Oceń ten post

Wielki Szlem kojarzy nam się przede wszystkim z najważniejszymi turniejami w tenisie w ciągu roku. Kiedy tylko rozpoczynają się rozgrywki Australian Open, czyli pierwszego turnieju w ramach Wielkiego Szlema, zaczyna się też sezon pełen emocji, wygranych i analiz, w tym również analiz bukmacherskich. Wszyscy śledzą rozgrywki, żeby sprawdzić, czy w tym roku uda się komuś zdobyć klasyczne zwycięstwo w turniejach wielkoszlemowych. Dziś przyjrzymy się bliżej Wielkiemu Szlemowi, czyli turniejom i poszczególnym wygranym.

Wielki Szlem – turnieje

Do Wielkiego Szlema zaliczane są cztery turnieje – Wimbledon, Australian Open, Roland Garros i US Open. Najstarszym z nich jest Wimbledon, który rozgrywa się od 1877 roku, czyli od czasu, kiedy stworzono zasady gry, zgodnie z którymi boisko miało kształt prostokąta. Turniej na początku był rozgrywany jako Mistrzostwa Anglii. Nawierzchnię kortów w Wimbledonie stanowi trawa, a konkretniej życica, której właściwości sprawiają, że odbita od niej piłka przyspiesza. Wimbledon rozgrywany jest rokrocznie, na przełomie czerwca i lipca. Jednak nawet jeśli przypadkiem trafisz na rozgrywki, to bez wątpienia poznasz je po charakterystycznych barwach – zielonej i fioletowej. Jeśli zdarzy ci się być na miejscu, możesz spodziewać się truskawek z bitą śmietaną, bo to nimi częstowani są goście.

Drugim turniejem wielkoszlemowym jest US Open. United States Open jest rozgrywany od 1881 roku, na przełomie sierpnia i września. W ciągu swojego istnienia US Open był rozgrywany na różnych kortach w Stanach Zjednoczonych, jednak od 1978 roku odbywa się w Queens – dzielnicy Nowego Jorku. Dwa największe korty, na których gra się w ramach US Open to obiekty nazwane na cześć Arthura Ashe’a (wybitnego amerykańskiego tenisisty) i Louisa Daniela Armstronga – trębacza i wokalisty jazzowego. Wszystkie korty są pokryte nawierzchnią akrylową o niebieskim kolorze, który okazał się lepszym od zielonego z uwagi na poprawę widoczności.

Trzeci w kolejności turniej wielkoszlemowy to Roland Garros, znany również pod nazwą French Open. Po raz pierwszy został rozegrany w 1891 roku i przy okazji sprawił, że tenis powrócił do swoich francuskich początków. Bo choć gra w średniowieczu była związana głównie z Francją, to tenis ziemny we współczesnym wydaniu kojarzy się z krajami anglosaskimi. Nazwa turnieju pochodzi od nazwiska francuskiego lotnika, który był pilotem myśliwskim w okresie I wojny światowej. Roland Garros jest rozgrywany na przełomie maja i czerwca, co czyni go drugim turniejem wielkoszlemowym w ciągu roku. Również tutaj korty mają specyficzną nawierzchnię, wykonaną z czerwonej mączki. Odbicie piłki od niej powoduje jej zwolnienie.

Najmłodszym turniejem w ramach Wielkiego Szlema jest Australian Open. Po raz pierwszy został rozegrany w 1905 roku. Od tamtego czasu odbywa się co roku, w drugiej połowie stycznia na kortach w Melbourne. Kiedy u nas chłód bywa przenikliwy, na kortach Australian Open trwa środek lata. W związku z tym zdarza się, że powietrze jest bardzo wilgotne i gorące. Dlatego wyjątkowo sędziowie mogą przerwać mecze i wznowić je wtedy, kiedy warunki pogodowe się poprawiają. Nawierzchnia kortów na Australian Open to także akryl, Plexicushion Prestige. Jest to nawierzchnia twarda.

Wielkoszlemowe zwycięstwa

Wielki Szlem to przede wszystkim zwycięstwo na wszystkich turniejach wielkoszlemowych. Wygranie Wielkiego Szlema to wyjątkowy prestiż i to nie tylko w świecie tenisa. Jednak warto wiedzieć, że wygrać Wielki Szlem można na kilka sposobów. Przede wszystkim można wygrać klasycznie – jest to wówczas Klasyczny, lub Kalendarzowy Wielki Szlem. Żeby go zdobyć, konieczne jest wygranie wszystkich czterech turniejów w ciągu jednego sezonu.

Wielki Szlem Niekalendarzowy gracz zdobywa wówczas, kiedy też wygra cztery turnieje pod rząd, ale zrobi to na przełomie dwóch lat. Zdobyć Wielki Szlem można też w dłuższym czasie. Wtedy jest to Karierowy Wielki Szlem, czyli wygrane na czterech turniejach w ciągu całej kariery.

Jest jeszcze Złoty Wielki Szlem, który wiąże się z wygraną wszystkich turniejów, a także złota na Igrzyskach Olimpijskich. Obok niego jest Karierowy Złoty Wielki Szlem, w którym trzeba zrobić to samo, ale nie w pojedynczym sezonie. Ponadto jest też Mały Szlem dla osób, które w sezonie wygrały trzy z czterech turniejów wielkoszlemowych.

Jeśli uważnie śledzisz to, co dzieje się na najważniejszych kortach na świecie, sprawdź się w naszych zakładach bukmacherskich. Możesz w nich typować wyniki przed rozpoczęciem rozgrywek lub wziąć udział w zakładach na żywo. Duża wiedza o tenisie przyda ci się też w wirtualnych sportach. Swoje wygrane możesz zwiększać dzięki bonusom i promocjom bukmacherskim. Pamiętaj, że wszystkie twoje pieniądze są bezpieczne, bo Milenium to legalny bukmacher.

Autor - p.kucharski

Ostatnie posty