Skoki narciarskie-Turniej Czterech Skoczni-kursy-oferta-Milenium-bukmacher

Skoki narciarskie – krótka historia dyscypliny

Oceń ten post

Dla wielu z nas sezon skoków narciarskich mógłby się nigdy nie kończyć. Fascynatów tego sportu u nas nie brakuje i to niezależnie od tego, czy któryś polski zawodnik ma szanse na medal. Choć nie da się ukryć, że sukcesy naszych skoczków przyciągają jeszcze większe tłumy. Dlatego też warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób skoki narciarskie się kształtowały. Warto też być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami poprzez analizy bukmacherskie, które pomagają w przygotowaniu skutecznej strategii na zakłady bukmacherskie.

Historia skoków narciarskich rozpoczęła się w Norwegii. To właśnie tam pierwsze osoby zdecydowały się nie tylko na bieganie na nartach, ale również wykorzystywanie desek do skoków. Pierwsze wzmianki w norweskich źródłach pochodzą już z początków jedenastego wieku. Siłą rzeczy także w Norwegii tworzono pierwowzory skoczni i tam padały pierwsze rekordy. Również w Norwegii mieści się Holmenkollen. Jest to wzgórze znajdujące się na przedmieściach Oslo, na którym powstała pierwsza większa skocznia narciarska. Wydarzyło się to w końcówce dziewiętnastego wieku. Rekord, który wówczas padł to 21,5 metra. Dziś ta odległość może nie zachwycać, ale w tamtych warunkach (biorąc pod uwagę i sprzęt, i infrastrukturę) był to nie lada wyczyn.

Po wybudowaniu skoczni popularność skoków narciarskich przybrała na sile i stały się one częścią sportów uprawianych w całej Skandynawii, ale także w krajach alpejskich. Co ciekawe, skoki narciarskie dość szybko pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Razem ze sobą przywieźli je tam norwescy imigranci, którzy wyjechali do Ameryki Północnej w poszukiwaniu pracy. Dlatego też pierwsze zawody w USA miały miejsce w 1887 roku. Inną, ważną datą w historii skoków narciarskich jest 1911 rok. Właśnie wtedy zanotowano pierwszy oficjalny skok kobiety. Była to Paula von Lamberg, austriacka hrabina.

Skoki narciarskie w Polsce

Wbrew pozorom, nie musieliśmy długo czekać na to, kiedy skoki narciarskie trafią do naszego kraju. Już na początku dwudziestego wieku, w 1908 roku w Sławsku przeprowadzono pierwszy konkurs skoków narciarskich. Kolejne odbywały się już we Lwowie i na Kalatówkach, bo to właśnie tam powstawały następne skocznie w 1910 roku. Jednak naprawdę spory obiekt powstał w Polsce dopiero w 1921 w dolinie Jaworzynce. Ponieważ cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem zawodowych sportowców, cztery lata później postanowiono zbudować jeszcze lepszą i bardziej nowoczesną skocznię. Była to oczywiście Wielka Krokiew, która powstała dzięki staraniom Karola Stryjeńskiego – architekta, a zarazem działacza sportowego. Na otwarciu Wielkiej Krokwi Stanisław Gąsienica-Sieczka skoczył na odległość 36 m i tym samym pobił rekord Polski.

Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że te pierwsze, niedługie skoki będą skutkować tak dużym zainteresowaniem całą dyscypliną. Rokrocznie, w każdym sezonie możesz typować mnóstwo wydarzeń w ramach konkursów skoków w zakładach bukmacherskich Milenium. Dodatkowo, w czasie trwania poszczególnych zmagań, możesz obstawiać w zakładach na żywo. Jeśli dodatkowo wykorzystasz bonusy bukmacherkie, twoje wygrane mogą być większe. Jesteśmy legalnym bukmacherem, więc twoje pieniądze są bezpieczne.

Autor - p.kucharski

Ostatnie posty