siatkówkia-bukmacher-zaklady-milenium

Siatkówka: jak rodziła się międzynarodowa federacja

Oceń ten post

Ostatnim razem pisaliśmy o tym, jak wyglądał początek siatkówki. Teraz już wiesz, że wszystko, co związane z piłką siatkową, zawdzięczamy Williamowi G. Morganowi. Jednak trudno byłoby mówić o sukcesie tego sportu, gdyby nie odpowiednie okoliczności.


Przede wszystkim siatkówka mogła szybko się rozprzestrzenić dzięki temu, że Morgan był związany z YMCA, czyli bardzo dużą i silną organizacją chrześcijańską. Dzięki temu po pokazowym meczu w Holyoke w stanie Massachusetts, w niedługim czasie rozgrywano kolejne. Oczywiście, na początku również w ramach organizacji. Jednak zainteresowanie piłką siatkową przybierało na sile. Powstawały mniejsze i większe kluby, do których należały osoby z danej szkoły lub miasta, a nawet konkretnego stanu. Długo też nie trzeba było czekać na to, żeby siatkówka opuściła obszar Stanów Zjednoczonych, w których została wymyślona. Powstawały federacje piłki siatkowej w poszczególnych krajach na całym świecie.

Powstanie Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej

W 1947 roku, a więc niestety już po śmierci Morgana, w historii siatkówki nastąpił przełom. Państwowe federacje zdecydowały się stworzyć wspólną organizację. Co ciekawe, wśród federacji założycielskich pochodzących z 5 kontynentów była również Polska. Powstała tytułowa Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej. Jej oficjalny skrót to FIVB – od francuskiego Fédération Internationale de Volleyball. Wszystko przez to, że Federację Piłki Siatkowej stworzono na kongresie w Paryżu. Pierwszym prezydentem federacji był Francuz Paul Libaud.

W czasie paryskiego kongresu chodziło nie tylko o to, by powołać do życia Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. Ważne było też – a może przede wszystkim – przygotowanie wszystkiego, co niezbędne, by mogły odbyć się pierwsze mistrzostwa świata w siatkówce. Również dzięki powstaniu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej możliwe było – po pięciu latach – zorganizowanie mistrzostw w siatkówce kobiet.

Początki działalności FIVB

W 1964 roku, a więc zaledwie po 17 latach istnienia, liczba federacji krajowych wzrosła aż do 89. To był bardzo ważny rok w świecie siatkówki, nie tylko ze względu na tak duży przyrost członków. Również w 1964 Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził wprowadzenie siatkówki do igrzysk. Za to kilka lat później, z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej, powstał Puchar Świata. Przekształcono go przed 1991 rokiem na turniej eliminacji przed Igrzyskami Olimpijskimi. FIVB od samego początku poszerzała liczbę turniejów, co przy okazji przełożyło się też na dużo szerszą ofertę zakładów bukmacherskich.

Zmiana lokalizacji Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej

W 1984 roku, kiedy prezydentem Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej został Meksykanin Rubén Acosta Hernandez, federacja zmieniła miejsce swojej siedziby z Paryża na Lozannę – francuskojęzyczne, szwajcarskie miasto. Nowy prezydent federacji bardzo zintensyfikował politykę promowania siatkówki na całym świecie. Wyrazem tego były coroczne turnieje w siatkówce mężczyzn i kobiet – Liga Światowa i Grand Prix. Również jego działania przyczyniły się do tego, że piłka plażowa stała się nieodłączną częścią Igrzysk Olimpijskich. Rubén Acosta Hernandez wprowadził też wiele zmian, dzięki którym siatkówka stała się dużo ciekawsza dla publiczności. Dziś do Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej należy łącznie 220 drużyn z pięciu kontynentów.

Jeśli interesuje cię to, jak rozwija się piłka siatkowa i jak radzą sobie poszczególne drużyny, zaglądaj do naszych analiz bukmacherskich. Wśród nich znajdziesz oczywiście analizy siatkarskie. Jeśli jesteś typerem, to na pewno przydadzą ci się w zakładach na żywo, w których możesz zwiększać swoje wygrane dzięki dobrym strategiom i naszym bonusom bukmacherskim. Pamiętaj, że Milenium to legalny bukmacher, więc u nas możesz grać spokojnie.

Autor - p.kucharski

Ostatnie posty