puchar konfederacji

Puchar Konfederacji

Oceń ten post

Puchar Konfederacji to organizowany przez FIFA międzynarodowy turniej piłkarski. W Pucharze Konfederacji biorą udział zwycięzcy mistrzostw kontynentalnych, które organizowane są przez piłkarskie konfederacje kontynentalne : OFC, CONMEBOL, AFC, CAF, CONCACAF oraz UEFA. Dodatkowo w pucharze tym bierze udział gospodarz i mistrz świata. Jeżeli jednak mistrz świata bądź gospodarz jest równocześnie zwycięzcą turnieju kontynentalnego, wówczas zostaje zaproszona drużyna z drugiego miejsca (wicemistrz) danego kontynentu. Łącznie w Pucharze Konfederacji bierze udział osiem drużyn.

Od kiedy organizowane są mecze Pucharu Konfederacji?

Na samym początku w 1992 roku kiedy to odbył się pierwszy Puchar Konfederacji w Arabii Saudyjskiej nazywany był „Pucharem Króla Fahda” nosił on taką nazwę przez dwie edycje. Wtedy też w pierwszym turnieju brały udział cztery drużyny, a w drugim, organizowanym dwa lata później – sześć drużyn. Tytuł „Puchar Konfederacji” imprezie został nadany dopiero 5 lat później tj. w 1997 roku, kiedy to FIFA przejęła pieczę nad imprezą, a Arabia Saudyjska organizowała turniej ostatni raz. Był to również rok, w którym pierwszy raz zagrało w turnieju osiem reprezentacji.

Puchar Konfederacji – sprawy organizacyjne

Puchar Konfederacji organizowany jest co cztery lata od 2005 roku. Gospodarzem turnieju zawsze jest państwo, które rok później pełni rolę Gospodarza Mundialu. Takie zasady zostały wprowadzone, aby Puchar Konfederacji był swego rodzaju sprawdzianem generalnym przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata rozgrywanymi w danym kraju. Zasady rozgrywek wyglądają zazwyczaj następująco: osiem drużyn, które biorą udział w Pucharze Konfederacji, dzielone są na dwie grupy po czym do półfinału awansują dwie drużyny z grupy. Po rozegranych meczach półfinałowych zostaje do rozegrania finał, którego zakończenie przedstawia zwycięzcę.

Puchar Konfederacji – ciekawostki aktualne na rok 2019

Podczas pierwszego turnieju w 1992 roku zwycięzcą została Argentyna, a ostatnim Niemcy w 2017 roku. Najwięcej zwycięstw odnotowała reprezentacja Brazylii, która to na swoim koncie ma 4 zwycięstwa. Warto tutaj również wspomnieć, że 2 miejsce w klasyfikacji medalowej Pucharu Konfederacji zajmuje Francja, która to na swoim koncie posiada 2 zwycięstwa w tym turnieju.

Kolejny Puchar Konfederacji powinien odbyć się w czerwcu 2021 roku, u organizatora nadchodzących Mistrzostw Świata (2022r.) – w Katarze. Jednak panujące tam zbyt wysokie temperatury sprawiły, że niestety Puchar Konfederacji nie zostanie zorganizowany w tym kraju i zostanie przeniesiony do innego kraju. Natomiast Mundial został przesunięty na grudzień 2022 roku właśnie z powodu temperatur, czego nie można było zrobić z Pucharem Konfederacji

Jeżeli interesuje Cię obstawianie meczów, to u nas możesz sprawdzić kursy bukmacherskie. Warto mieć na uwadze, że Milenium to legalny bukmacher, więc wszystkie wygrane są bezpieczne. Posiadamy w swojej ofercie miedzy innymi zakłady live. Tworzone są również różnego rodzaju analizy bukmacherskie, w których znajdują się między innymi analizy piłkarskie.

Autor - Joanna Talaśka

Ostatnie posty