audience football

Piłka nożna zasady

Oceń ten post
Wiele osób poszukuje podstawowych informacji o grze, dlatego postanowiliśmy przedstawić zasady piłki nożnej w skrócie.

Piłka nożna to gra zespołowa, w której rozgrywany jest mecz. Meczem określa się spotkanie 2 drużyn na boisku, które trwa 90 minut. Jedna drużyna składa się z 11 zawodników przebywających na boisku, w drużynie jeden z zawodników to bramkarz. Mecz nie rozpocznie się jeżeli w drużynie znajduje się mniej niż 7 zawodników. Podczas meczu, który trwa 90 minut, zawodnicy mają za zadanie strzelać bramki/gole, a bramkarze bronić. Wygrywa ta drużyna, która na swoim koncie będzie miała więcej bramek. Zdarzają się również remisy, jednak nie wszystkie rozgrywki na nie zezwalają. Kiedy to wynik musi zostać rozstrzygnięty, następuje przedłużenie czasu gry zwane dogrywką. Jest ona podzielona na dwie równe połowy. Jeżeli również po dogrywce wynik jest remisowy, następuje konkurs rzutów karnych, który musi wyłonić zwycięską drużynę. W piłce nożnej dopuszczalna jest gra nogami, głową i niektórymi częściami tułowia. Rąk używać może tylko bramkarz drużyny broniącej w obrębie pola karnego bądź jeden z zawodników drużyny kiedy wykonuje rzut z autu. Inne przypadki używania rąk są zabronione.

Czas gry w piłce nożnej

Mecz w piłce nożnej trwa 90 minut. Każde spotkanie podzielone jest na 2 połowy, które trwają 45 minut. Między połowami odbywa się przerwa, która nie przekracza 15 minut. Podczas trwania każdej połowy, może zostać doliczony czas gry, który jest wynikiem występujących w trakcie spotkania: wymian zawodników, kontuzji, bądź innych zdarzeń, które przyczyniają się do chwilowego przerwania meczu. Długość doliczonego czasu ustalana jest przez sędziego.

Boisko w piłce nożnej

Boisko inaczej zwane polem do gry w piłce nożnej jest w kształcie prostokąta. Wymiary boiska to w przypadku krótszej lini, zwanej bramkową od 45 do 90 metrów. Natomiast dłuższy bok, który nosi nazwę lini bocznej mierzy od 90 do 120 metrów. Pole gry ograniczone jest liniami. Występują one również w środku pola gry np. linia środkowa, która dzieli boisko na dwie równe części na środku której występuje punkt do rozpoczęcia spotkania, pod każdą bramką znajduje się pole karne, którego długość wynosi 16,5 metra, a szerokość zależna jest od szerokości linii bramkowej, 11 metrów od bramki znajduje się punkt do wykonywania rzutów karnych. Bramka umieszona jest na środku linii bramkowej, a sama bramka ma wymiary 7,32 metra szerokości na 2,44 metra wysokości.

Sędzia w piłce nożnej

Arbiter czyli sędzia jest osobą prowadzącą mecz. Ma on za zadanie podczas spotkania czuwać nad przestrzeganiem przepisów, rozstrzyga on spory, weryfikuje czy stroje piłkarzy są odpowiednie oraz przerywa spotkanie w razie potrzeby. Sędzia oczywiście nie jest sam, pomagają mu sędziowie asystenci, którzy wskazują zawodnika na pozycji spalonej, wskazują drużynę, której zawodnik wybił piłkę poza linię boczną, pomagają przy zmianach zawodników oraz przy rozstrzyganiu kwestii spornych na boisku. Podczas spotkania występuje również arbiter techniczny, którego nie ma na boisku lecz zajmuje się on sprawami technicznymi na przykład pokazuje on czas doliczony do połowy bądź odpowiada za wejście zawodników na boisko.

Powyżej przedstawione zostały zasady piłki nożnej w skrócie, przygotowujemy również różnego rodzaju analizy piłkarskie oraz inne analizy sportowe. Warto zaznaczyć, że Milenium to legalny bukmacher, który prowadzi stacjonarne jak i internetowe zakłady bukmacherskie. Wszystkie wygrane są u nas bezpieczne.

Autor - Joanna Talaśka

Ostatnie posty