Żużel-Żużel kursy-Milenium-Vademecum kibica

Nie sport, a sporty żużlowe – odmiany żużla

Oceń ten post

Bardzo często mówimy po prostu o żużlu, niezależnie od tego, co tak do końca mamy na myśli. Dlatego warto przyjrzeć się odmianom tego sportu, bo żużel – wbrew pozorom – niejedno ma imię. Tym bardziej, że często od odmiany tego sportu, będą zależały nasze analizy bukmacherskie. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę to, że różne umiejętności są niezbędne na różnych torach, a tym samym – aktualny mistrz świata w jednej odmianie, może znaleźć się na końcu stawki w innej. Dlatego żużlowe analizy bukmacherskie trzeba przygotowywać mając na uwadze rodzaj nadchodzących i minionych zawodów.

Oczywiście, najczęściej przez samo słowo żużel rozumie się żużel klasyczny. Jest on rozgrywany na torach o sypkiej nawierzchni. Długość toru wpływa na specyfikę zawodów, które się na nim odbywają. Krótsze tory zazwyczaj wymagają od zawodników lepszych umiejętności technicznych. Klasyczny żużel to też najczęściej 4 okrążenia toru. Ta liczba określa też standardową liczbę zawodników. Choć, oczywiście zdarza się, że jest ona nieco wyższa. Żużel klasyczny jest bardzo popularny wszędzie tam, gdzie rozgrywki ligowe i cała infrastruktura jest odpowiednio zorganizowana.

Żużel na trawie z dłuższymi torami

Żużel na trawie to odmiana żużla klasycznego popularna u naszych zachodnich sąsiadów. Od swojego pierwowzoru różni się przede wszystkim nawierzchnią. Jednak jest jeszcze jedna różnica zauważalna na pierwszy rzut oka, czyli długość toru. Trawiaste tory bywają nawet trzykrotnie dłuższe od tych, wykorzystywanych w żużlu klasycznym. Dodatkowo, żużel na trawie wymaga nieco innych umiejętności od zawodników. Przede wszystkim, w kwestiach technicznych jest on mniej wymagający. W jego przypadku najbardziej liczy się wytrzymałość, bo rozgrywka bardzo rzadko kończy się na kilku okrążeniach. Stąd świetny technicznie zawodnik, może nie podołać wymogom dużo dłuższej jazdy.

Najpopularniejszy na północy – Ice speedway, czyli żużel na lodzie

Żużel na lodzie to już kolejna odmiana sportów żużlowych. Jest on szczególnie popularny w krajach skandynawskich, a także krajach byłego Związku Radzieckiego. W przypadku żużlu na lodzie w sposób szczególny wyróżniają się opony motocyklów – są one naszpikowane długimi kolcami tak, by bez problemu utrzymały się na trudnej nawierzchni. Dodatkowo, w żużlu na lodzie rozwijane są bardzo wysokie prędkości, co dodatkowo utrudnia utrzymanie kontroli nad pojazdem.

Miniżużel – mniejsze tory i mniejsze silniki

Miniżużel jest propozycją dla młodzieży, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sportami motocyklowymi. Zawody miniżużla organizowane są na torach o długości do 260 metrów – to mniej niż w przypadku żużla klasycznego. Dzięki tak częstym łukom, najmłodsi mogą szkolić swoją technikę jazdy. Jeśli chodzi o pojemność silników, to ona również jest niższa – ma do 125 cm sześciennych.

W Milenium możesz typować wydarzenia ze świata żużla. Pamiętaj jednak o specyfice każdych zawodów, żeby móc ocenić szanse poszczególnych zawodników. Polecamy twojej uwadze zarówno zakłady bukmacherskie, jak też zakłady bukmacherskie live. Dodatkowo sprawdź też promocje i bonusy bukmacherskie dla nowych i doświadczonych typerów.

Autor - p.kucharski

Ostatnie posty