F1-Formuła 1-Mienium-Kursy F1-Jim Clark-Vademecum F1

Jim Clark – ikona F1

Oceń ten post

Na co dzień o wyścigach Formuły 1 możesz przeczytać w naszych analizach bukmacherskich. Dzięki nim przygotujesz odpowiednią strategię tak do zwykłych zakładów bukmacherskich, jak i zakładów na żywo. Za to w naszym Vademecum Kibica poznasz historię i zasady rządzące sportami, z których wydarzenia możesz typować w Milenium. Tym razem przybliżymy ci jedną z najważniejszych postaci F1 – Jima Clarka.

Jim Clark urodził się 4 marca 1936 roku we wschodniej Szkocji. Swoją przygodę z wyścigami rozpoczął, jak wielu mistrzów kierownicy, od rajdów drogowych. Pierwszym samochodem, z którym miał styczność, był Sunbeam-Talbot. 16 czerwca 1956 roku Clark u początków swojej kariery przesiadł się za kierownicę Sonderklasse DKW. Dwa lata później rozpoczął jazdę pod szyldem lokalnej drużyny Border Reivers. Jeździł Jaguarem D-Type i kilkoma modelami Porsche, wygrywając przy okazji 18 krajowych wyścigów.

Jim Clark i Colin Chapman

Największą zmianę w życiu zawodowym Jima Clarka przyniósł jednak rok 1958 i start w wyścigu GT Brands Hatch, który odbył się w drugi dzień świąt. Clark za kierownicą Lotus Elite skończył wyścig na drugiej pozycji. Pierwszy był wówczas Colin Chapman, założyciel koncernu Lotus, który wprowadził wiele innowacji do bolidów F1. Chapman był pod wrażeniem umiejętności młodego kierowcy, więc pozwolił mu na jazdę jednym z jego samochodów Formula Junior.

Już rok później Jim Clark zadebiutował w wyścigach Formuły 1 na holenderskim Grand Prix w Zandvoort. Drugi wyścig Clarka w F1 miał miejsce w Belgii, na torze Spa-Francorchamps. Tam Clark był świadkiem pierwszego wypadku. Rok później uczestniczył w innym. Z jego Lotusem w czasie Grand Prix Włoch zderzył się samochód niemieckiego kierowcy Wolfganga von Tripsa. Trips nie przeżył wypadku – jego auto rozbiło się o barierę, zabijając przy tym 15 widzów.

Mistrz Świata Kierowców

W 1963 Clark wygrał 7 wyścigów z rzędu w Lotusie 25. W tym samym czasie Lotus wygrał Mistrzostwa Świata Konstruktorów. Rekord Clarka pobił dopiero Ayrton Senna w 1988 roku. W 1963 Jim Clark wziął udział też w swoim pierwszym Indianapolis 500 na torze Indianapolis Motor Speedway. Zajął tam drugie miejsce, ale przy okazji zdobył wyróżnienie Rookie of the Year.

W 1965 wygrał wyścig Indianapolis 500, a także został mistrzem świata F1. Clark był też zwycięzcą serii F1 w latach 1965, 1967 i 1968, prowadząc Lotusa. Mistrzem później już nie został, z uwagi na to, że Lotusy były dość awaryjne, w porównaniu do samochodów konkurencji. 7 kwietnia 1968 Jim Clark zginął w czasie wyścigu Hockenheimring w zachodnich Niemczech.

Autor - p.kucharski

Ostatnie posty