Grand Prix-Cardfiff-kursy-Milenium zakłady bukmacherskie

Grand Prix w Cardiff: czy to już czas na koronację?

Oceń ten post

Już tyko dwa turnieje pozostały w kalendarzu cyklu Grand Prix w 2019 roku. Przed nami prestiżowe zawody w Cardiff. Matematyka mówi, że już w ten weekend możemy poznać nowego mistrza świata. Ale czy to realne, by Bartosz Zmarzlik uzyskał aż tak dużą przewagę nad konkurentami?

Do zdobycia w każdej rundzie Grand Prix jest maksymalnie 21 punktów. Na przestrzeni lat dokonywali tego nieliczni. W tym sezonie nie udało się jeszcze nikomu, a najbliżej był właśnie Zmarzlik, który dwukrotnie zdobywał po 18 punktów – w Krsko i Vojens. Obecnie w klasyfikacji generalnej Polska ma 9 oczek przewagi nad Emilem Sajfutdinowem, 11 nad Leonem Madsenem i 16 nad Martinem Vaculikiem. Matematycznie tylko ci zawodnicy mają jeszcze szanse na złoty medal.

Nadzieję na biało-czerwone podium w Cardiff dają wyniki z dwóch poprzednich sezonów. Przed rokiem na stadionie Millennium wygrał Zmarzlik, a dwa lata temu Maciej Janowski. To jedyny triumfu naszych reprezentantów na tym obiekcie w całej historii, która zaczęła się w 2001 roku. Najgroźniejszy konkurent Zmarzlika w walce o tytuł, czyli Sajfutdinow, też zna smak zwycięstwa w Cardiff – dokonał tego w sezonie 2013. Co ciekawe, przez lata turniej w Walii rozgrywany był latem. Teraz po raz pierwszy odbędzie się we wrześniu.

FOT. WS / PressFocus

Szukając kolejnych przesłanek ku dobremu wynikowi Zmarzlika, natrafiamy na średnią biegopunktową uczestników Grand Prix ze wszystkich dotychczasowych zawodów na Millennium. Najlepszą wykręcił właśnie gorzowianin (2,286). Dalej w tym zestawieniu są: Tai Woffinden (2,047, trzykrotnie stał na drugim stopniu podium), Emil Sajfutdinow (1,757), Maciej Janowski (1,720), Patryk Dudek (1,667) i Jason Doyle (1,609).

Zawody w Cardiff to powrót do rywalizacji sztucznym torze. Po raz ostatni zawodnicy zmagali się na takiej nawierzchni w Warszawie, na inaugurację sezonu. Zmarzlik uzbierał wtedy 10 punktów, Sajfutdinow 6, Madsen 13, a Fredrik Lindgren 15. Gdy mowa o polach startowych, to można oczekiwać, że w Cardiff będą ona bardziej wyrównane niż na nie jednym torze naturalnym. Historycznie najlepszy na Millennium Stadium był tor A (34 procent wygranych biegów), a najwięcej punktów zdobywali zawodnicy z numerami startowymi 12 i 13. Czy żużlowcy będą się tym kierować podczas dzisiejszych kwalifikacji?


Grand Prix w Cardiff | Kwalifikacje, kto lepszy?

Maciej Janowski – Bartosz Zmarzlik
Janowski @1,82 | Zmarzlik @1,82

Leon Madsen – Emil Sajfutdinow
Madsen @1,70 | Sajfutdinow @2,00

Patryk Dudek – Artiom Łaguta
Dudek @1,82 | Łaguta @1,82

Patryk Dudek – Martin Vaculik
Dudek @1,70 | Vaculik @2,00


 

Autor - p.kucharski

Ostatnie posty