Tenis-zakłady-kursy-Milenium

Tenis – historia jednego z najstarszych sportów

Oceń ten post

Historia tenisa rozpoczyna się dużo wcześniej, niż można by się tego spodziewać. Historycy odnaleźli pierwsze informacje o dyscyplinie, w której odbijano dłonią okrągły przedmiot w starożytnym Egipcie. Oznacza to, że sport znany dziś jako tenis kształtuje się co najmniej od jakichś 3,5 tysiąca lat.

Część badaczy uważa nawet, że sama nazwa dyscypliny ma swoje początki właśnie nad Nilem i wzięła się od historycznej miejscowości Tennis. Zaś rakieta pochodzi od słowa rakhat oznaczającego dłoń. Jednak starożytny Egipt nie był jedynym krajem tamtych czasów, w którym grano w coś na wzór tenisa. Również ze starożytnego Rzymu pochodzi sporo śladów świadczących o tym, że i na Starym Kontynencie rozrywki dostarczało odbijanie piłek (wówczas wypełnionych figami). Są też ślady prowadzące do starożytnej Grecji, do której odbijanie piłki trafiło albo z Egiptu, albo z Persji.

Jeau de paume – francuska gra dłonią u początków tenisa w średniowieczu

Tenis na nowo w Europie zawitał w średniowieczu za sprawą Saracenów. Co prawda ich zamiary wobec europejskich ziem były dalekie od jakiejkolwiek rozrywki, jednak – jak pokazuje historia tenisa ziemnego – nawet od najeźdźcy można się czegoś nauczyć. Grą przywiezioną przez Arabów bardzo szybko zainteresowali się… francuscy mnisi. Odbijali oni piłki dłońmi tworząc tym samym grę, która stała się pierwowzorem tenisa – jeau de paume (tłumacząc dosłownie jest to po prostu gra dłonią).

Problematyczna w tym wszystkim była piłka, którą wykonywano z drewna – to nie był najszczęśliwszy materiał, jeśli wziąć pod uwagę, że używano dłoni. Na szczęście gracze jeau de paume szybko zauważyli, że skóra wypełniona celulozą, sierścią lub piaskiem sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Pierwsze rakietki były pokryte pergaminem, ale je także usprawniono poprzez wykonanie ich z drewna. Co ciekawe, gra dłonią wciąż pozostaje dyscypliną sportową, choć nigdy nie stała się tak popularna, jak tenis. Nosi nazwę real tennis (lub tenis królewski) i nawet raz znalazła się w programie Igrzysk Olimpijskich – w 1908 roku. Jeśli zaś chodzi o królewskość jeau de paume, to wynika ona z tego, że grę popularyzowali królowie na dworach Francji i Anglii. Według jednej z historii serwis wymyślił król angielski Henryk VIII, bo piłkę do góry podrzucali za niego służący.

Początki tenisa we współczesnym wydaniu

Jeau de paume była tylko krokiem na drodze do powstania tenisa jako bardzo popularnej dyscypliny. Grywano w nią nieprzerwanie, jednak zalążki gry, którą znamy dziś, powstały dzięki majorowi. Nie do końca wiadomo, który major bardziej się do tego przyczynił, bo było ich dwóch. Pierwszy to Harry Gem, który opracował grę będącą połączeniem sportu rakietowego i peloty. Pelota to gra pochodząca z kraju Basków, w której piłka jest odbijana od ścian. W oparciu o te zasady Harry Gem grywał z przyjaciółmi, a nawet stworzył pierwszy na świecie klub tenisowy w 1872 roku.

Jednak w ciągu roku odkąd klub zaczął funkcjonować, inny major – tym razem Walter Clopton Wingfield – opracował bardzo podobną grę. Różnice w porównaniu z tenisem, który znamy, były widoczne na pierwszy rzut oka. Wingfiled uznał, że boisko powinno mieć kształt dwóch trapezów. Nie było to zbyt fortunne, więc szybko zamieniono je w prostokąt. Stało się to w 1877 roku, czyli dokładnie wtedy, kiedy rozegrano pierwszy turniej w Wimbledonie.

Od tamtego czasu tenis niezmiennie budzi ogromne zainteresowanie wśród fanów sportu. Żeby jeszcze bardziej podgrzać emocje, w Zakładach Bukmacherskich Milenium możesz obstawiać wyniki poszczególnych wydarzeń i to w kilku formach. Oczywiście, możesz skorzystać ze zwykłych zakładów, ale uważamy, że warto też przyjrzeć się zakładom na żywo. Tenis jest też obecny wśród dostępnych u nas wirtualnych sportach. Typując wyniki, możesz korzystać z promocji i bonusów bukmacherskich, dzięki czemu masz szanse na jeszcze większe wygrane. Jeśli chcesz upewnić się, czy twoja strategia jest w porządku, sprawdź nasze analizy bukmacherskie, w tym – oczywiście – tenisowe analizy bukmacherskie.

Autor - p.kucharski

Ostatnie posty